Coda

Tim Hauser
(1941-2014)

Tim Hauser

Paweł Brodowski


Założyciel i lider kwartetu The Manhattan Transfer zmarł 16 października 2014 roku na zawał serca w szpitalu w Sayre w stanie Pensylwania. Miał 72 lata.

Manhattan Transfer to jeden z najdłużej istniejących i najlepszych zespołów wokalnych w historii jazzu, przetrwał ponad cztery dziesięciolecia z tylko jedną zmianą personalną, zdobywając rozgłos i uznanie na całym świecie (ponad 20 płyt, dziesięć nagród Grammy). Po śmierci Hausera pozostała trójka wypełnia wcześniejsze zobowiązania koncertowe, występując z nowym wokalistą, ale przyszłość zespołu stoi teraz pod znakiem zapytania.

Timothy DuPron Hauser urodził się 12 grudnia 1941 roku w Troy w stanie Nowy Jork. Zaczął śpiewać mając 15 lat, występował w różnych zespołach szkolnych. Ukończył ekonomię na Villanova University, służył w siłach powietrznych USA, pracował w agencji reklamowej.

Już w 1969 powołał do życia pierwszy skład The Manhattan Transfer nadając zespołowi nazwę od tytułu powieści Johna Dos Passosa. Ten lineup nagrał jedną płytę, „Jukin’”, po czym rozwiązał się. Na początku lat 70., gdy Hauser zarabiał na życie jako taksówkarz w Nowym Jorku, poznał wokalistkę Laurel Massé, która z kolei przedstawiła mu Janis Siegel, a następnie Alana Paula. Nowy zespół pod tą samą nazwą rozpoczął działalność w1972 roku. Massé opuściła zespół w1979 roku, a jej miejsce zajęła Cheryl Bentyne.

Koncepcja kwartetu wokalnego z dwoma głosami męskimi i dwoma żeńskimi (tenory ialty) nawiązywała do sekcji saksofonów w OrkiestrzeCounta Basie’ego. Pierwsze wzory to brzmieniezespołów wokalnych Lambert, Hendricks & Ross iThe Four Freshmen, ale także harmonie Andrews Sisters, do-wopu lat 50. i grup dziewczęcych lat 60. Eklektyczny styl Manhattan Transfer obejmował szerokie spektrum różnych gatunków, od gospel i swingu przez pop i rhythm and blues, do fusion i jazzu straight ahead. Całość dopełniały kostiumy sceniczne i choreografia ala Hollywood i Las Vegas.

Zespół podpisał wieloletni kontrakt z wytwórnią Atlanic. Pierwszy album, zatytułowany po prostu „The Manhattan Transfer”, ukazał się w1975 roku. W tym okresie zespół wprowadził na listy przebojów w Ameryce i Europie kilka piosenek, m.in. Tuxedo Junction i Chanson D’Amour. Swoje apogeum grupa przeżywała na przełomie lat 70. i 80. Być może jej największym osiągnięciem była nagrana na albumie „Extensions” (1979) interpretacja kompozycji Joe’ego Zawinula Birdland (ze słowami Jona Hendricksa). Wokresie 1980 - 91 The Manhattan Transfer zdobył osiem nagród Grammy, m.in. za „Vocalese” (1985), album ten otrzymał aż 12 nominacji!

Grupa The Manhattan Transfer wielokrotnie występowała w Polsce, po raz pierwszy w Poznaniu i Warszawie w 1977 roku (jeszcze z Laurel Massé).

Tim Hauser pracował również jako producent z innymi artystami, a w 2007 wydał album solowy „Love Stories”.

Paweł Brodowski


Zobacz również

Georg Riedel

Legendarny szwedzki kontrabasista i kompozytor zmarł 25 lutego 2024. Więcej >>>

Janusz Nowotarski

Saksofonista, klarnecista, założyciel i lider Playing Family, zmarł 23 lutego 2024. Więcej >>>

Stanisław Zubel

Kontrabasista zespołu Flamingo zmarł 26 stycznia 2024 w Żukowie. Miał 77 lat. Więcej >>>

Dean Brown

Jeden z najwybitniejszych gitarzystów fusion jazzu zmarł 26 stycznia 2024 w Los Angeles. Więcej >>>

  MKIDN stoart       stoart       stoart     psj      ejm   
Dokument bez tytułu