Coda

Andrzej E. Grabowski

Redakcja Jazz Forum


Po długiej chorobie zmarł na atak serca 19 listopada br. w Krakowie Andrzej E. Grabowski, twórca i szef jazzowego serwisu Diapazon.pl. Miał 52 lata.

Studiował fizykę na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, by po dwóch latach przenieść się na teatrologię przy polonistyce na Uniwersytecie Jagiellońskim. Był pierwszym dyrektorem krakowskiego oddziału „Gazety Wyborczej” i pierwszym redaktorem naczelnym jej krakowskiego wydania. Do organizacji oddziału przystąpił w listopadzie 1989 r., by 2 lutego 1990 r. doprowadzić do wydania pierwszego numeru lokalnego wydania „GW” (drugiego po kieleckim w kraju) wówczas pod nazwą „Gazety w Krakowie” – poinformował portal www.krakow.gazeta.pl.

W 1993 roku Andrzej Grabowski tworzył tygodnik „Szczegółowy Magazyn o Krakowie SMOK” - kompendium informacji o życiu kulturalnym w Krakowie, a następnie pracował w „Oficynie Literackiej” oraz kierował działem wydawniczym Fundacji Międzynarodowe Centrum Rozwoju Demokracji.

Był jednym z założycieli portalu Onet.pl, gdzie przez kilka lat prowadził serwis rozrywkowy, w skład którego wchodziły działy muzyki popularnej, jazzowej i klasycznej oraz dział filmowy.  W portalu tym prowadził również serwis Kulturaparyska, zorganizował i przeprowadził internetowy czat z Jerzym Giedroyciem, na miesiąc przed jego śmiercią.

W roku 2002 uruchomił własny serwis jazzowy – Diapazon.pl, który stał się najważniejszą w tej specjalności platformą elektroniczną w Polsce. W serwisie tym gromadził materiały encyklopedyczne i archiwalne, recenzje płytowe, udostępniał przedruki najciekawszych artykułów z różnych tytułów prasowych oraz – co najważniejsze – podawał informacje na temat bieżących wydarzeń.

Prowokował kontrowersyjne dyskusje i ostre spory. Stworzył możliwość komentowania na gorąco zamieszczanych materiałów, dzięki czemu skupił wokół siebie grupę zapalonych fanów, zwłaszcza wyznawców free jazzu i szeroko rozumianej muzyki improwizowanej.  Swoje teksty podpisywał AEG – „E od imienia ojca Edmunda, gdyż – jak dowiedzieliśmy się od byłej żony, Grażyny Grabowskiej – stwierdził, iż z samego Krakowa Andrzejów Grabowskich są dwie strony w Książce Telefonicznej”.

Można było odnieść wrażenie, że całą tę gigantyczną, mrówczą pracę przy komputerze wykonywał On sam. Gdy w czerwcu tego roku poddał się operacji serca, Diapazon przeszedł – mówiąc Jego własnymi słowami – w stan „hibernacji”. Miejmy nadzieję, że Jego dorobek nie zostanie zmarnowany i znajdą się następcy, który ten ważny projekt będą kontynuowali i rozwijali dalej.

Andrzej Grabowski zostanie pochowany w piątek 27 listopada o godz. 11.00 na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie.

Redakcja Jazz Forum


 


Zobacz również

Georg Riedel

Legendarny szwedzki kontrabasista i kompozytor zmarł 25 lutego 2024. Więcej >>>

Janusz Nowotarski

Saksofonista, klarnecista, założyciel i lider Playing Family, zmarł 23 lutego 2024. Więcej >>>

Stanisław Zubel

Kontrabasista zespołu Flamingo zmarł 26 stycznia 2024 w Żukowie. Miał 77 lat. Więcej >>>

Dean Brown

Jeden z najwybitniejszych gitarzystów fusion jazzu zmarł 26 stycznia 2024 w Los Angeles. Więcej >>>

  MKIDN stoart       stoart       stoart     psj      ejm   
Dokument bez tytułu