Coda
Andrzej Tylczyński

Andrzej Tylczyński

Anna Bernat


11 lipca w Best w Holandii zmarł Andrzej Tylczyński, autor tekstów do ponad 200 piosenek.

Jego utwory śpiewali: Maria Koterbska (Augustowskie noce), Czesław Niemen (Domek bez adresu), Bohdan Łazuka (Dzisiaj, jutro, zawsze), Piotr Szczepanik (Goniąc kormorany, Kochać, Nigdy więcej), Jacek Lech (Partyzancka ballada), Ludmiła Jakubczak (W zielonym zoo), Fryderyka Elkana (Znad białych wydm), Irena Jarocka (Motylem jestem). Współpracował z kompozytorami: Andrzejem Korzyńskim, Jerzym Abratowskim, Franciszką Leszczyńska, Jerzym Woy-Wojciechowskim, Wojciechem Piętowskim. Pisał również polskie teksty do piosenek zagranicznych, m.in. in. do Begin the Beguine, Romantica, Marina, Marina i Jealousie.

Urodził się 1 stycznia 1925 r. w Poznaniu. Po wojnie studiował w rodzinnym mieście na Wydziale Studiów Edukacyjnych, a także polonistykę i historię filmu w Warszawie. W 1948 r. zaczął pracować jako dziennikarz w „Głosie Wielkopolskim” i „Gazecie Poznańskiej”. Na początku lat 50. wyjechał do Warszawy i w stolicy rozpoczęło się jego życie artystyczne. Zadebiutował tekstem „Ten mały zegarek” w 1953 r., w założonym przez siebie kabarecie Iluzjon. Był też założycielem i kierownikiem literackim i artystycznym kabaretu Panopticum oraz zespołu Wiślanie 69.

Współpracował z tygodnikiem „Szpilki”. W 1972 r. założył czasopismo muzyczne „Non Stop”, którego był wieloletnim redaktorem naczelnym. Na jego łamach publikowane też były artykuły związane z jazzem – recenzje płytowe pisał m.in. Andrzej Trzaskowski.

„Lata 70. to już duże sukcesy w krainie piosenki. Mieszkanie Tylczyńskich na ulicy Chmielnej w Warszawie tętniło wówczas spotkaniami twórców i wykonawców szlagierów” – wspomina Jacek Wyrwiński, cioteczny brat Andrzeja Tylczyńskiego.  „Można tu było spotkać panie German i Santor, kompozytorów Korzyńskiego, Abramowskiego  oraz wykonawców pana Szczepanika, Połomskiego i wielu, wielu innych artystów”.

Pod koniec lat 70. wyjechał do Holandii; współpracował tam z telewizją RTL: współtworzył serial animowany o Muminkach, pisał scenariusze. W Holandii napisał też powieść „Kryptonim Jeździec Polski”, wydaną w Polsce w 2000 r.

Anna Bernat 


Zobacz również

Georg Riedel

Legendarny szwedzki kontrabasista i kompozytor zmarł 25 lutego 2024. Więcej >>>

Janusz Nowotarski

Saksofonista, klarnecista, założyciel i lider Playing Family, zmarł 23 lutego 2024. Więcej >>>

Stanisław Zubel

Kontrabasista zespołu Flamingo zmarł 26 stycznia 2024 w Żukowie. Miał 77 lat. Więcej >>>

Dean Brown

Jeden z najwybitniejszych gitarzystów fusion jazzu zmarł 26 stycznia 2024 w Los Angeles. Więcej >>>

  MKIDN stoart       stoart       stoart     psj      ejm   
Dokument bez tytułu