Książki

Aneta Norek: Man of the Light

Michał Wilczyński


Wydawało się, że biografia Zbigniewa Seiferta pióra Anety Norek ukazała się niemal wczoraj i dopiero co była recenzowana przez niżej podpisanego na łamach JAZZ FORUM. Ale minęło już siedem lat, w czasie których pozycja z rozchwytywanej zmieniła się w poszukiwaną. Bardzo dobrze, że powróciła teraz na rynek.

Mało który artysta jazzowy w Polsce może poszczycić się tak kompleksową biografią, zręcznie balansującą między potrzebną (choć nieco suchą) faktografią, a porywającymi smaczkami, z których główną rolę pełni prywatna korespondencja Seiferta, przytaczana w dużej ilości i pomagająca nie tylko w poznaniu artystycznych ścieżek artysty, ale też bliższemu spojrzeniu na człowieka, jego osobowość i priorytety.

Autorka dokładnie opisała każdy z okresów w życiu Zbigniewa Seiferta. Książka przynosi m.in. pierwsze solidne opracowanie monograficzne czasów Kwintetu Tomasza Stańki (z wieloma ciekawymi wypowiedziami Janusza Stefańskiego), ale też obszerną opowieść na temat zachodniej kariery Seiferta – w Polsce znanej raczej szczątkowo, a jeśli już – to głównie poprzez pryzmat wydanych wówczas płyt. Tymczasem Seifert był przez kilka lat niezwykle aktywnym muzykiem, współpracującym z szeroką gamą muzyków, zarówno w studiu nagraniowym, jak i na scenie.

Drugie wydanie książki, poza kilkoma drobnymi zmianami kosmetycznymi w tekście i wymianie kilku fotografii, prezentuje się w formule bardzo zbliżonej do pierwotnej edycji. Ten sam układ stron, z szerokimi marginesami, pozwolił wyeksponować multum pamiątek, dokumentów, partytur, okładek płyt, czy zdjęć. I podobnie jak w pierwszym wydaniu do książki dołączono płytę CD. Różni się jednak zawartością –w pierwszym wydaniu można było znaleźć wywiad z Polskiego Radia Kraków, przeprowadzony przez Antoniego Krupę w 1978 r. oraz „Koncert jazzowy na skrzypce, orkiestrę symfoniczną i grupę rytmiczną” z 1974 r. Tym razem dostajemy kameralny, ale porywający koncert duetu Zbigniew Seifert - Richie Beirach. Program tego niepublikowanego wcześniej nagrania z 1976 roku ukazuje się na płycie po raz pierwszy!

Po stronie minusów pozostawię to, o co postulowałem przy okazji pierwszej edycji – szersze opisy płyt, kalendarium na końcu książki oraz... uzupełnienie treści o wydarzenia z ostatnich lat. Warto byłoby wspomnieć szerzej o konkursie skrzypcowym im. Seiferta czy nowych archiwaliach płytowych, jakie pojawiły się na rynku od 2009 roku.

To jednak drobiazgi, bo jako całość biografia Seiferta jest bardzo dobrą i ciekawą pozycją, niezwykle ważną dla fanów polskiego jazzu (bo i postać wybitna). Co ważne, w sierpniu ukaże się jej anglojęzyczna wersja, która – miejmy nadzieję – przybliży sylwetkę jednego z najwybitniejszych polskich jazzmanów fanom na całym świecie.Zobacz również

Jazz w Oparach PRL-u

Barwne przygody z zespołem Jarka Śmietany opowiada perkusista Jacek Pelc. Książka, jakiej jeszcze nie… Więcej >>>

Ode to a Tenor Titan

Biografię Michaela Breckera, recenzuje Borys Janczarski. Więcej >>>

Z basem przez życie

Biografię Krzysztof Ścierańskiego recenzuje Tomasz Gregorczyk Więcej >>>

Andrzej Dąbrowski. Do zwariowania jeden krok

Opowieść o Andrzeju Dąbrowskim pióra żony legendarnego perkusisty, wokalisty i rajdowca – Agnieszki Matyni… Więcej >>>

  MKIDN stoart       stoart       stoart     psj      ejm   
Dokument bez tytułu