Coda

Artykuł opublikowany w JF 12/2022

Christine McVie

Marek Romański


Brytyjska wokalistka i pianistka, znana głównie z formacji Fleetwood Mac, zmarła 30 listopada 2022 r.

Christine McVie (z domu Perfect) pochodziła z Bouth w północnej Anglii, wychowała się w pobliżu Birmingham. Początkowo uczyła się klasycznej gry na fortepianie, jednak kiedy brat podrzucił jej nuty utworów Fatsa Domino – zafascynowała się rock and rollem. W gronie jej ulubieńców byli m.in. Everly Brothers.

Wybrała jednak studia plastyczne, przez pięć lat uczyła się w Birmingham rzeźby, planowała zostać nauczycielką sztuki. Już na studiach weszła do świata brytyjskiego blues-rocka. Poznała Stana Webba i Andy’ego Silvestra – przyszłych współzałożycieli bluesowej grupy Chicken Shack, śpiewała także z walijskim wokalistą, harmonijkarzem i gitarzystą Spencerem Davisem.

W 1967 r. dołączyła do Chicken Shack jako pianistka i wokalistka. Dwa lata później poślubiła basistę grupy Fleetwood Mac – Johna McVie. Christine już wcześniej współpracowała z tą grupą jako pianistka sesyjna pianistka – oba zespoły spotykały się często podczas tras koncertowych. Krytycy muzyczni podkreślali jej doskonałe wyczucie bluesowej frazy zarówno w grze na fortepianie, jak i w śpiewie. Zdobywała nagrody miesięcznika „Melody Maker”, jej wykonanie utworu I’d Rather Go Blind z repertuaru Etty James stało się przebojem. Swój autorski debiut „Christine Perfect” wydała w 1970 r. Na płycie zagrali muzycy obu formacji.

Początkowo współpracowała z Fleetwood Mac jedynie śpiewając w chórkach. Wkrótce jednak dołączyła do zespołu jako etatowa wokalistka i pianistka. Nagrała z tą grupą 14 albumów. Wydany w 1977 r. „Rumours” był największym sukcesem komercyjnym – osiągnął pierwszą pozycję na listach bestsellerów po obu stronach Atlantyku i był jedną z najlepiej sprzedających się płyt wszech-czasów. Na tym krążku znalazł się także największy z jej przebojów – Don’t Stop. Wkrótce po zakończeniu trasy koncertowej promującej „Rumours” małżeństwo Christine i Johna McVie się rozpadło, ale oboje pozostali w zespole.

Pod koniec lat 90. Christine odeszła z grupy, żeby spędzać więcej czasu ze swoją rodziną. Powróciła na scenę dopiero w 2013 w składzie Mick Fleetwood Blues Band. W międzyczasie wydała swój trzeci solowy album „In The Meantime” (2004), a w 2017 r. płytę w duecie z gitarzystą i wokalistą Fleetwood Mac – Lindsayem Buckinghamem. Po raz ostatni wystąpiła w London Palladium 25 lutego 2020 podczas specjalnego koncertu na cześć Petera Greena – założyciela i gitarzysty Fleetwood Mac. Na scenie pojawili się wtedy m.in. Mick Fleetwood, Pete Townshend, Noel Gallagher, David Gilmour, Kirk Hammett, Steven Tyler, Billy Gibbons, Bill Wyman, Jeremy Spencer oraz Neil Finn.

Christine McVie zdobyła dwie nagrody Grammy. W Polsce nigdy nie śpiewała. Zmarła krótkiej chorobie. Miała 79 lat.

Marek Romański



Zobacz również

Georg Riedel

Legendarny szwedzki kontrabasista i kompozytor zmarł 25 lutego 2024. Więcej >>>

Janusz Nowotarski

Saksofonista, klarnecista, założyciel i lider Playing Family, zmarł 23 lutego 2024. Więcej >>>

Stanisław Zubel

Kontrabasista zespołu Flamingo zmarł 26 stycznia 2024 w Żukowie. Miał 77 lat. Więcej >>>

Dean Brown

Jeden z najwybitniejszych gitarzystów fusion jazzu zmarł 26 stycznia 2024 w Los Angeles. Więcej >>>

  MKIDN stoart       stoart       stoart     psj      ejm   
Dokument bez tytułu