Coda
Ignacy Lewandowski
fot. Arek Szymański

Ignacy Lewandowski

Jan Cegiełka


W  sobotę 7 lutego 2009 roku w wieku 70 lat zmarł Ignacy Lewandowski, aktor  Teatru im. W. Bogusławskiego w Kaliszu.

Większą część życia spędził w teatrze, w którym  pracował od roku 1975. Na scenie zadebiutował  w roku 1984, w spektaklu „Anioł na dworcu” Jarosława Abramowa w reżyserii Romana Kordzińskiego. Był odtwórcą roli Józusia w popularnym serialu telewizyjnym ,,U pana Boga za piecem’’. Od 2004 roku występował też w serialu ,,Pierwsza miłość”. W komedii Jacka Bromskiego ,,Kariera Nikosia Dyzmy’’ zagrał rolę senatora. Po raz ostatni wystąpił w piątkowy wieczór w roli nauczyciela łaciny w inscenizacji „Ferdydurke” według Witolda Gombrowicza.

W swoim bogatym życiu był artystą estradowym, konferansjerem i menedżerem artystów, ale przede wszystkim „duszą towarzystwa”. Zawsze pogodny, pełen ciepła. Do legendy przeszły już jego liczne żarty i gagi  sytuacyjne.

W latach 1967 -70 pracował w Kaliskim Domu Kultury. W pierwszej połowie lat  70. prowadził filię Estrady Poznańskiej w Kaliszu. Następnie pracował  w Dziale Organizacji Imprez Wojewódzkiego Domu Kultury w Kaliszu.

Jedną z jego życiowych pasji był jazz. W połowie lat 60. grał na perkusji w  swingowej formacji Kwartet 111. Był  konferansjerem słynnego koncertu „Piano Session”, jaki miał miejsce w ramach 8. Międzynarodowego Festiwalu Pianistów Jazzowych w Kaliszu, w nocy 12 na 13 grudnia 1981, kiedy ogłoszono stan wojenny i festiwal został przerwany.

Był uczestnikiem, świadkiem i „skarbnicą wiedzy” o wszystkich ważnych wydarzeniach muzycznych i teatralnych, dziejących się w Kaliszu od połowy lat 60, od Kaliskich Spotkań Teatralnych, przez Festiwal Awangardy Beatowej,
aż po Festiwal Pianistów Jazzowych.

Pogrzeb odbędzie się w piątek 13 lutego, Msza św. w Katedrze Kaliskiej o godz.12.15. Żegnaj Ignacu.

Jan Cegiełka
 


Zobacz również

Georg Riedel

Legendarny szwedzki kontrabasista i kompozytor zmarł 25 lutego 2024. Więcej >>>

Janusz Nowotarski

Saksofonista, klarnecista, założyciel i lider Playing Family, zmarł 23 lutego 2024. Więcej >>>

Stanisław Zubel

Kontrabasista zespołu Flamingo zmarł 26 stycznia 2024 w Żukowie. Miał 77 lat. Więcej >>>

Dean Brown

Jeden z najwybitniejszych gitarzystów fusion jazzu zmarł 26 stycznia 2024 w Los Angeles. Więcej >>>

  MKIDN stoart       stoart       stoart     psj      ejm   
Dokument bez tytułu