Książki

JACEK NIEDZIELA: Historia Jazzu - 100 wykładów

JF


Nakładem katowickiego wydawnictwa InfoMax ukazała się „Historia Jazzu”, autorstwa Jacka Niedzieli.

Wkrótce na półkach księgarskich znajdzie się również wznowienie słynnej 3-tomowej „Historii Jazzu” Andrzeja Schmidta, którą do wydania – w jednym tomie – szykuje oficyna Polihymnia.

„Historia Jazzu” Jacka Niedzieli ma w podtytule „100 wykładów”, ale jak wyjaśnia we wstępie autor (od 10 lat niestrudzony wykładowca na kilku polskich uczelniach), jest to liczba zaokrąglona, odnosi się raczej do wieku muzyki jazzowej.

Jacek Niedziela, czołowy polski kontrabasista jazzowy, dr habilitowany, profesor i były dziekan Akademii Muzycznej w Katowicach, śledzi genezę i rozwój jazzu od czasów kolonizacji i niewolnictwa przez kolejne epoki stylistyczne aż do ery fusion, kończąc – podobnie jak Ken Burns w swojej filmowej serii – na latach 70. ubiegłego stulecia.

19 rozdziałów, a ponadto m.in. dodatek zdjęciowy, kalendarium, zestaw standardów, słownik terminów, dyskografia, indeks... 456 stron w albumowym formacie, w oprawie twardej (67 zł) i miękkiej (59 zł). Książka dostępna jest również w redakcji JAZZ FORUM.

„Historię Jazzu. 100 wykładów” – piszą wydawcy –  pragniemy skierować nie tylko do pasjonatów, ekspertów i znawców tematu, ale i stale rosnącego grona słuchaczy. Odkrywamy w niej korzenie i ewolucje jazzu oraz biografie najwybitniejszych przedstawicieli tego gatunku.

Jazz, by narodzić się i rozwinąć, potrzebował wielu czynników: bogatej afrykańskiej tradycji, gorączki przebudzenia religijnego, beznadziei niewolnictwa, 4 milionów Afroamerykanów walczących o wolność. Stad podobnie jak sam jazz, będący syntezą kultur i wielu czynników, książka zawiera elementy historii, dokumentu, reportażu, biografie i dyskografie.

Ubarwiają ja opowieści i anegdoty, jak ta o złamanym smyczku kontrabasisty, który w ten sposób spopularyzował technikę pizzicato. Książka powstawała i dojrzewała przez ostatnie trzy lata, stanowiąc największą przygodę życiową, w którą autor zabiera czytelnika zapraszając do wspólnej wędrówki przez kolejne style muzyczne.

Dr hab. Jacek Niedziela – kontrabasista, kompozytor, wykładowca. Profesor Akademii Muzycznej w Katowicach, pełnił funkcję dziekana/dyrektora Wydziału/Instytutu Jazzu w latach 2002-2005. Wykłada także na Akademii Muzycznej we Wrocławiu i Uniwersytecie Zielonogórskim. Wykształcił kilkudziesięciu absolwentów – dziś tak znane postaci sceny jazzowej jak: Adam Kowalewski, Sławomir Kurkiewicz, Michał Barański, Tomasz Kupiec, Robert Kubiszyn, Kuba Olejnik czy Maciej Adamczak. Prowadził też gościnne wykłady na uniwersytetach w Louisville (Kentucky) i Cinncinatti w USA.

Jako muzyk współpracował uznanymi amerykańskimi artystami takimi jak: Eddie Henderson, Art Farmer, John Clayton, Victor Lewis, Bobby Watson, Kevin Mahogany, Mike Mainieri, Deborah Brown, Jack Walrath, Garrison Fewell, a także czołówką polskiej sceny jazzowej – Zbigniew Namysłowski, Jan Ptaszyn Wróblewski, Leszek Możdżer, Anna Maria Jopek, Ewa Bem, Urszula Dudziak, Grażyna Auguścik, Lora Szafran, Mieczysław Szcześniak, Piotr Wojtasik. Prowadził też własny zespół. Uczestnik licznych festiwali jazzowych w kraju i za granica. W czerwcu 2007 roku został zaproszony do zaprezentowania solowego recitalu podczas Światowej Konwencji Kontrabasowej w Oklahoma City, USA.

Ma w dorobku ponad 30 nagranych płyt, w tym pięć autorskich, występy w całej niemal Europie i USA. W latach 1998, 2002-2004, 2006-2007 w ankiecie pisma JAZZ FORUM uznany został najlepszym polskim kontrabasistą jazzowym. Solowa płyta „Bassville” została nominowana do Nagrody Fryderyka w 2006.

Wykładowca letnich warsztatów jazzowych, juror wielu konkursów. Nagrodzony ministerialnym medalem Gloria Artis i prezydenckim Srebrnym Krzyżem Zasługi. Brał udział również w licznych sesjach nagraniowych Polskiego Radia i programach telewizyjnych.

Więcej informacji o książce - fragmenty, zdjęcia, recenzje - dostępne są na http://www.dobrewydawnictwo.pl/zapowiedz.phpZobacz również

Komeda On Records

Książkę Dionizego Piątkowskiego o ikonie polskiego jazzu recenzuje Tomasz Gregorczyk. Więcej >>>

Michaś

Biografia Michała Urbaniaka – rozmowa-rzeka z Jackiem Góreckim. Recenzuje Łukasz Maciejewski Więcej >>>

Quo Vadis

Transkrypcje solówek Zbigniewa Seiferta spisane przez Macieja Afanasjewa. Recenzuje Krzysztof Lenczowski. Więcej >>>

Grając na własną nutę

Niezwykła książka amerykańskiego trębacza Gary’ego Guthmana. Recenzja Piotra Iwickiego. Więcej >>>

  MKIDN stoart       stoart       stoart     psj      ejm   
Dokument bez tytułu