Coda
Jerzy Róziewicz

Jan Jerzy Róziewicz

JF


23 lutego br. odszedł nagle Jerzy Róziewicz, współzałożyciel Stowarzyszenia Artystów Wykonawców STOART, przewodniczący Zarządu. Nie tak dawno, na początku stycznia br. obchodził 75. urodziny.

Altowiolista, absolwent warszawskiego konserwatorium, przez całe swoje dorosłe życie godził pracę czynnego muzyka z działalnością pedagogiczną i związkową. Jako muzyk rozpoczynał swoją przeszło 50-letnią karierę w Państwowym Zespole Pieśni i Tańca „Mazowsze”. Następnie przez krótki okres grał w legendarnym zespole
Ryszarda Damrosza Błękitny Jazz (który zasłynął z triumfalnego tournée po ZSRR), by osiąść na stałe w orkiestrze Teatru Wielkiego w Warszawie. Z orkiestrą Opery Narodowej był związany przez pół wieku.

Grał również na gitarze i mandolinie, czym zasłynął wykonując trudne partie nawiązujące do rosyjskiego folkloru w dramacie muzycznym wg Aleksandra Puszkina „Borys Godunow” Modesta Pietrowicza Musorgskiego. Jako muzyk studyjny brał udział m.in. w nagraniach Czerwonych Gitar Seweryna Krajewskiego. Prowadził zespoły w warszawskich szkołach zawodowych, z którymi miał znaczące sukcesy artystyczne. Praca z młodzieżą była jego największą pasją życiową.

W 1997 roku należał do grupy założycielskiej Związku Zawodowego Stowarzyszonych Twórców „Forum”, w którym do ostatnich chwil swojego życia piastował funkcję Przewodniczącego Rady Naczelnej.
 


Zobacz również

Georg Riedel

Legendarny szwedzki kontrabasista i kompozytor zmarł 25 lutego 2024. Więcej >>>

Janusz Nowotarski

Saksofonista, klarnecista, założyciel i lider Playing Family, zmarł 23 lutego 2024. Więcej >>>

Stanisław Zubel

Kontrabasista zespołu Flamingo zmarł 26 stycznia 2024 w Żukowie. Miał 77 lat. Więcej >>>

Dean Brown

Jeden z najwybitniejszych gitarzystów fusion jazzu zmarł 26 stycznia 2024 w Los Angeles. Więcej >>>

  MKIDN stoart       stoart       stoart     psj      ejm   
Dokument bez tytułu