Coda
Michał Zduniak
fot. Yves Carrere

Michał Zduniak

JF


W dn. 5 maja 2009 roku po ciężkiej chorobie nowotworowej zmarł w szpitalu w Starachowicach, przeżywszy 51 lat, Michał Zduniak, wybitny perkusista związany z eksperymentalnym nurtem polskiego jazzu.

Wypłynął pod koniec lat 70. jako członek do dziś wspominanego zespołu Duet 46 z saksofonistą Aleksandrem Koreckim, z którym debiutował na festiwalu Jazz nad Odrą we Wrocławiu. Następnie grał m.in. w zespołach Strajk 80, Free Corporation i Green Revolution Wojciecha Konikiewicza.

Najważniejszą jego formacją w ostatnim okresie był założony w 1994 roku Labirynt, w którym obok niego grali skrzypek Henryk Gembalski i gitarzysta basowy Krzysztof Majchrzak. W 1997 r. do Labiryntu dołączył amerykański saksofonista Tom Berenger. Trasę koncertową z Berengerem zwieńczyło nagranie płyty „Labirynt”, wydanej w USA w 1997 roku nakładem Teal Creek Music. Kolejna płyta „Exit”, nagrana w Lyonie, wydana została przez
tę samą wytwórnię w 2005 roku. Dwa lata później ukazał się
krążek „Motion Tissue”, również pod flagą Teal Creek Music.

Z Włodkiem Kiniorskim i Radosławem Nowakowskim założył Zduniak 14-osobową Orkiestrę Świętokrzyską, której muzyka łączyła jazz i motywy ludowe. Jesienią 2008 roku ukazała się płyta „Opowieści znad Kamiennej”, którą nagrał z gitarzystą Andrzejem Chochołem. W ostatnich latach Zduniak występował również z Sekstetem Stanisława Soyki.

Jego dorobek artystyczny liczy ok. 30 różnych pod względem stylistycznym płyt. Występował na Jazz Jamboree w Warszawie, koncertował również za granicą, m.in. w USA, we Włoszech, Francji, Rosji, w Niemczech i na Węgrzech.

Od 1992 roku Zduniak udzielał się również w dziedzinie muzyki teatralnej. Współpracował m.in. z Teatrem Powszechnym w Radomiu, Teatrem im. Stanisława Jaracza w Łodzi, warszawskim Teatrem Studio, chorzowskim Teatrem Rozrywki i Teatrem im. Stefana Żeromskiego w Kielcach.
Zduniak ćwiczył grę na tym instrumencie kilkanaście godzin dziennie, krótko przed śmiercią skończył studia perkusyjne na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach.

Wojciech Konikiewicz napisał na portalu Onet.pl: „Michał Zduniak był znakomitym artystą: twórczym, oryginalnym i niepowtarzalnym. Swój styl wypracowywał bardzo konsekwentnie od początku. Nigdy nie zapomnę, jak wielkie wrażenie wywarł na wszystkich, występując na Jazzie nad Odrą w Duo 46 z Alkiem Koreckim – razem odnieśli wtedy wielki sukces, grając bezkompromisowo i nowocześnie.  Dalsza kariera Michała była nierozerwalnie związana z kreatywnym, poszukującym i eksperymentalnym nurtem polskiego jazzu. Zarówno w akustycznym, jak i elektrycznym jego nurcie zaznaczył swoją obecność na najwyższym poziomie.

Z natury łagodny  i spokojny, całą energię skupiał na muzyce. W ostatnich latach z sukcesami tworzył nowe, także duże składy (Orkiestra Świętokrzyska), nagrał znakomite płyty z Labiryntem, działał również z powodzeniem w dziedzinie muzyki teatralnej. To wielka strata dla polskiego jazzu.”

Michał Zduniak urodził się w Warszawie, pochowany został w Wąchocku.

(Na podstawie informacji PAP i portalu Onet.pl)

 


Zobacz również

Georg Riedel

Legendarny szwedzki kontrabasista i kompozytor zmarł 25 lutego 2024. Więcej >>>

Janusz Nowotarski

Saksofonista, klarnecista, założyciel i lider Playing Family, zmarł 23 lutego 2024. Więcej >>>

Stanisław Zubel

Kontrabasista zespołu Flamingo zmarł 26 stycznia 2024 w Żukowie. Miał 77 lat. Więcej >>>

Dean Brown

Jeden z najwybitniejszych gitarzystów fusion jazzu zmarł 26 stycznia 2024 w Los Angeles. Więcej >>>

  MKIDN stoart       stoart       stoart     psj      ejm   
Dokument bez tytułu