Coda
Ryszard Jasiński i Zofia Komedowa -
znowu razem
fot. Bogdan Nastula

Ryszard Jasiński

Paweł Brodowski


W sobotę 28 listopada zmarł w Bydgoszczy na atak serca Ryszard Jasiński, zasłużony działacz jazzowy, przez wiele lat prezes Oddziału Północnego PSJ, twórca Pomorskiej Jesieni Jazzowej, w ostatnich latach autor jazzowych audycji w radiu PiK. Miał 66 lat.

W latach 1966 - 68 występował jako śpiewający aktor w bydgoskim kabarecie „Eksces Wieczorny”. Na początku lat 70. uruchomił Oddział Północny Polskiego Stowarzyszenia Jazzowego i kierował tą agendą do końca lat 80. Była to jedna z najbardziej dynamicznie działających tego typu placówek w Polsce. Pod jej szyldem zorganizował setki koncertów jazzowych, rockowych (Czesław Niemen) i kabaretowych (Andrzej Rosiewicz). Sztandarową imprezą Oddziału Pólnocnego była Pomorska Jesień Jazzowa, którą Ryszard Jasiński powołał do życia w 1975 roku – festiwal wędrowny z koncertami w Bydgoszczy, Gorzowie Wlkp., Szczecinie, Kołobrzegu, Koszalinie, Słupsku i Trójmieście.
Jego znakiem rozpoznawczym stał się „Klucz do Kariery” –
nagroda przyznawana głosami publiczności dla najlepszego
zespołu występującego na tym festiwalu.

W roku 1982 podjął razem z Andrzejem „Idonem” Wojciechowskim próbę stworzenia Muzeum Jazzu przy Muzeum miasta Łodzi. Na otwarciu zorganizował wielką fetę z okazji 35-lecia kariery artystycznej Zbyszka Namysłowskiego („Follow Namysłowski”). Gościem specjalnym tego wydarzenia był Willis Conover. Niestety cenne eksponaty i memorabilia tam zdeponowane podobno zaginęły... Rok później, również w Łodzi, zorganizował pierwszą edycję festiwalu filmów jazzowych Jazz Film Saloon (którego pomysłodawcą i dyrektorem artystycznym był Krystian Brodacki).


W połowie lat 80. Ryszard Jasiński założył filie Oddziału Pomorskiego w Szczecinie (którą kierował Wacław Czech, odbywały się tam m.in. konkursy skrzypków jazzowych) i w Sopocie, w której to placówce działało przez kilka lat Archiwum Jazzu prowadzone przez Urszulę Delbowską. W 1986 roku zorganizował jubileusz 30-lecia legendarnego I Festiwalu Jazzowego w Sopocie, odtwarzając na ulicach nadmorskiego kurortu paradę nowoorleańską z udziałem muzyków weteranów, antycypując kolejne jubileusze tego historycznego wydarzenia w następnych dziesięcioleciach. Był też jednym z inicjatorów Małej Akademii Jazzu.

Jego idee i koncepcje przetrwały i znalazły kontynuatorów. Zarówno Małą Akademię Jazzu, jak i Pomorską Jesień Jazzową (obecnie pod nazwą Gorzów Jazz Celebration) organizuje od lat z powodzeniem Bogusław Dziekański z Gorzowa Wlkp.

W ostatnich kilkunastu latach, kiedy Oddział Północny przestał istnieć,  Ryszard Jasiński poświęcił się pasji prezentera radiowego, prowadząc w rozgłośni PiK cieszące się dużą popularnością audycje „Zwierzenia przy muzyce”, „Jazz Top” i „Jazz wiecznie młody”.

Ryszard pozostanie w naszej pamięci jako człowiek wielkiego temperamentu, pogodny, zawsze uśmiechnięty, obdarzony poczuciem humoru. Będzie go bardzo brakowało.

Paweł Brodowski


 


Zobacz również

Georg Riedel

Legendarny szwedzki kontrabasista i kompozytor zmarł 25 lutego 2024. Więcej >>>

Janusz Nowotarski

Saksofonista, klarnecista, założyciel i lider Playing Family, zmarł 23 lutego 2024. Więcej >>>

Stanisław Zubel

Kontrabasista zespołu Flamingo zmarł 26 stycznia 2024 w Żukowie. Miał 77 lat. Więcej >>>

Dean Brown

Jeden z najwybitniejszych gitarzystów fusion jazzu zmarł 26 stycznia 2024 w Los Angeles. Więcej >>>

  MKIDN stoart       stoart       stoart     psj      ejm   
Dokument bez tytułu