Coda
Serhii Artemov fot. Tetyana Shlapak

Artykuł opublikowany w JAZZ FORUM 6/2022


Serhij ArtemovUkraiński basista i kompozytor zginął tragicznie w walkach o Bachmut 18 kwietnia 2023 roku.

Serhij Artemov grał na kontrabasie i gitarze basowej. Pochodził z Dniepru. Rozpoczynał karierę jako członek tria Vibe, występował następnie z Elevation Trio, Dark Side Trio i Danylo Vinarikov Ensemble.

W roku 2020 współpracował z Instytutem Ukraińskim przy organizacji festiwalu Am I Jazz w Kijowie. Bywał w Polsce. W roku 2021 wystąpił z Danylo Vinarikov Ensemble na Szczecin Jazz Festival oraz na Good Vibe Festival w Koszalinie – na zaproszenie niżej podpisanego. Zagrali wówczas w koszalińskiej Filharmonii prezentując bardzo melodyjny i mocny jazz. Po koncercie otrzymali owacje na stojąco.

Był wrzesień 2021 i coraz głośniej mówiło się o mobilizacji rosyjskich wojsk przy granicy z Ukrainą. Pytaliśmy o to chłopaków z zespołu. Brali oni pod uwagę wariant wkroczenia armii rosyjskiej na terytorium ich ojczyzny. Byli gotowi bronić Ukrainy. Czy spodziewali się wówczas, że sytuacja rzeczywiście będzie tego wymagała?

Serhij, jak część kolegów ze składu (w tym lider, Danylo Vinarikov), wstąpił do armii. Zamiast instrumentu, nosił karabin. Był jednym z bohaterów projektu fotograficznego zorganizowanego przez Instytut Ukraiński i portal jazzographu.in.ua „Ukraińscy jazzmani na wojnie”. Miał 29 lat.

Mateusz PrusZobacz również

Lars Westin

Szwedzki dziennikarz jazzowy zmarł 18 października 2023 roku w wieku 75 lat. Więcej >>>

Carla Bley

Amerykańska kompozytorka, aranżerka, pianistka, organistka zmarła 17 października 2023 roku. Więcej >>>

Charles Gayle

Amerykański saksofonista zmarł w Nowym Jorku 5 września 2023 r. Więcej >>>

Adam Kawa

Poeta i autor tekstów piosenek zmarł w Krakowie 21 sierpnia 2023 roku. Więcej >>>

  MKIDN      stoart       stoart       stoart     psj      ejm
 
Dokument bez tytułu