Książki

TADEUSZ PREJZNER: Muzyka zawsze była w nas

Julia Sobieska


„Muzyka zawsze była w nas” – pisze w książce, poświęconej historii swojej rodziny Tadeusz Prejzner, zmarły w ubiegłym roku autor piosenek m.in. Światowe życie i Blaszany charleston. Jego piękne ballady jazzowe nagrali polscy wybitni jazzmani w tym – Tomasz Stańko, Włodzimierz Nahorny, Zbigniew Namysłowski.

Klasycznie kształcony przez prof. Zbigniewa Drzewieckiego i prof. Kazimierza Sikorskiego, serce oddał muzyce jazzowej, nie odrzucając klasycznej estetyki (na jego pianinie stoi portret Beethovena). Opowieść o rodzinie Prejznerów nie jest zbiorem pamiątek, lecz obrazem powojennej historii muzyki, organizacji życia kulturalnego i pragnieniem stworzenia czegoś nowego, świeżego jak lasy Podlasia, skąd pochodził. Jego radość życia i talent przemawiają do nas na tle dramatycznych wydarzeń w historii Polski.

Na promocję książki, zorganizowaną przez żonę kompozytora Elżbietę, przybyli miłośnicy jego muzyki, w tym poeci, tekściarze, artyści, muzycy i naukowcy. Wysłuchali fragmentów książki, listu kompozytora i jego piosenek Buffo i Bez Ciebie oraz wokalizy Au revoir Monsieur Chopin Andrzeja Sobieskiego, przyjaciela Tadeusza.

Julia Sobieska


Tadeusz Prejzner, Muzyka zawsze była w nas, Wydawnictwo Twardowska 

 


Zobacz również

Komeda On Records

Książkę Dionizego Piątkowskiego o ikonie polskiego jazzu recenzuje Tomasz Gregorczyk. Więcej >>>

Michaś

Biografia Michała Urbaniaka – rozmowa-rzeka z Jackiem Góreckim. Recenzuje Łukasz Maciejewski Więcej >>>

Quo Vadis

Transkrypcje solówek Zbigniewa Seiferta spisane przez Macieja Afanasjewa. Recenzuje Krzysztof Lenczowski. Więcej >>>

Grając na własną nutę

Niezwykła książka amerykańskiego trębacza Gary’ego Guthmana. Recenzja Piotra Iwickiego. Więcej >>>

  MKIDN stoart       stoart       stoart     psj      ejm   
Dokument bez tytułu