Festiwale
Slawek Wierzcholski - Konstantin Reinfeld - Rachelle Plas - Harmonica Brigde
fot. Tomasz Grzeszkowiak

Artykuł nie był wcześniej publikowany w papierowym wydaniu JAZZ FORUM.

Harmonica Bridge 2015

Adam Dobrzyński


Harmonica Bridge to międzynarodowy festiwal odbywający się w dn. 21-23 sierpnia 2015r. w Toruniu, poświęcony harmonijce ustnej. Jego pomysłodawcą i dyrektorem artystycznym jest Sławek Wierzcholski. Występowali na nim wirtuozi harmonijki ze ścisłej światowej czołówki, jak m.in. wykonujący muzykę poważną Franz Chmel (Austria), Harmonicamento (Niemcy), Zygmunt Zgraja i Trio Con Brio (Polska), czy Fatamorgana (Holandia). Gościli tu jazzmani, jak Sebastien Charlier (Francja), Tinus Koorn (Holandia), Julian Jackson (USA),bluesmani Steve Baker (Wielka Brytania), Matyas Probojszki (Węgry), Memo Gonzalez (USA), Marcos Coll (Hiszpania), czy też wirtuozi harmonijki, których trudno zakwalifikować do konkretnego stylu, jak Ferenczi Gyorgy (Węgry), Rick Epping (USA) i Brendan Power (Nowa Zelandia).

Od początku, czyli od 2001 r. festiwalowi towarzyszy konkurs harmonijkarzy, który wyłonił praktycznie całą czołówkę artystów grających na tym instrumencie w Polsce. Odbywają się też warsztaty instrumentalne, wystawy fotograficzne, pokazy sprzętu i inne działania artystyczne, m.in. klubowe jam sessions.

Ze względu na przepiękną w tym roku pogodę, najmilej wspominam występy pod Pomnikiem Kopernika. Pierwszy festiwalowy dzień otworzyli Golden Virginia Playboys z Tomkiem Kiersnowskim na harmonijce oraz charyzmatyczny Czech Karel Slavik z zespołem. Występ tych drugich niezwykle przypadł mi do gustu, Charlie stylizowany na Presleya, świetnie interpretujący amerykańską klasykę, zgrabnie przemycał również kompozycje autorskie. Duch ścieżki dźwiękowej serialu „Crime Story”, pamiętany z przeboju Wicked Game, Chrisa Isaak, czy Dwight Yoakam rodem z Nashville – te wszystkie podobieństwa, elementy i inspiracje składały się na ponad półtoragodzinny występ Slavika.
Po kilku godzinach oddechu na dziedzińcu Ratusza Staromiejskiego zagrali ze swymi zespołami rock’n’rollowa Rachelle Plas (Francja) oraz młody Konstantin Reinfeld (Niemcy), który studiując na jednym z niemieckich uniwersytetów, z braku klasy harmonijki, uczy się gry na fortepianie. Skala tego drugiego instrumentu przełożona jeden do jednego na harmonijkę ustną to już nie lada wyzwanie i wręcz wirtuozeria. A takim pokazem swoich możliwości uraczył licznie zgromadzonych fanów muzyki z pogranicza bluesa, jazzu i muzyki klasycznej. Młody Niemiec zjednał sobie polską publiczność rozpoczynając swój występ od motywu ze ścieżki dźwiękowej filmu „Chinatown” Romana Polańskiego. Dziewiętnastolatek do niedawna określany w swoim kraju mianem „wunder kind” był jednym z najjaśniejszych punktów festiwalu.

Drugi dzień upłynął pod znakiem konkursu harmonijkarzy w Domu Muz oraz zorganizowanych w tym samym miejscu warsztatów harmonijkowych. Zwycięzcą konkursu został Jakub Staroń, zdobywając przy okazji 1000 euro ufundowane przez SAWP.

Z poobiedniej drzemki i w przelotnym opadzie letniego kapuśniaczka obudził Toruń jak zawsze esencjonalnie traktujący swoje występy Kraków Street Band. Studyjna płyta i wydany w tym roku koncert pokazują, że zespół wciąż się rozwija, ale nie zatraca ducha autentyczności ulicznych koncertów, od których zaczęła się ich kariera.

Spod Pomnika Kopernika należało zawędrować do Amfiteatru przy Muzeum Etnograficznym, by podziwiać Matyas Pribojszkis Band oraz Giles Robson & The Dirty Aces.

Ostatni dzień upłynął na błogim lenistwie, co pozwoliło bez końca snuć się pięknymi uliczkami wokół głównej ulicy Starego Miasta, odkrywając przeróżne skarby architektury, niezliczoną ilość kafejek i urozmaicone menu restauracji. Na deser został tylko Joe Powers z międzynarodowym zespołem Astor Piazzolla Project w Dworze Artusa.Zobacz również

Jazz & Literatura 2017

Trzecia edycja śląskiego festiwalu odbyła się w dn. 6 - 15 października. Więcej >>>

Ad Libitum 2016

11. edycja Festiwalu Muzyki Improwizowanej odbyła się w Warszawie w dn. 19… Więcej >>>

Jazzbląg 2016

Trzy dni, od 22 do 24 września, trwał zeszłoroczny festiwal w Elblągu.  Więcej >>>

Jamie Cullum: Finał Zadymki

Finał Zadymki miał miejsce w sali koncertowej NOSPR w Katowicach.  Więcej >>>

  MKIDN      stoart       stoart       stoart     psj      ejm
Dokument bez tytułu