Coda
Toshinori Kondo M. Stepinski

Toshinori KondoJapoński trębacz, guru awangardowej muzyki improwizowanej zmarł 17 października 2020 w Kawasaki.

Toshinori Kondo urodził się 15 grudnia w 1948 r. w Imabari, mieście położonym na wyspie Shikoku. Na przełomie lat 60. i 70. studiował inżynierię mechaniczną na uniwersytecie w Kyoto. W tym okresie nawiązał współpracę z perkusistą Tsuchitorim Toshiyukim, jego pierwszym prawdziwy partnerem muzycznym.

W 1972 roku przeniósł się do Tokio, gdzie rozpoczął karierę profesjonalnego muzyka. W 1974 r., mając 24 lata, spotkał perkusistę Shoji Hano, który wprowadził go w arkana sztuki shintaido – japońskiego systemu prowadzącego do integracji ciała i głosu poprzez trening oparty na tradycyjnym karate. System ten wykorzystuje ciało jako narzędzie ekspresji i komunikacji, opiera się na ciężkich ćwiczeniach fizycznych i oddechowych. Dzięki niemu Toshinori Kondo mógł grać przez długi czas bez zmęczenia.

W połowie lat 70. wszedł w skład zespołu słynnego pianisty Yosuke Yamashity, pioniera free jazzu i jazzu modalnego na gruncie japońskim. W 1978 r. wyjechał do Nowego Jorku, gdzie działała już znacząca kolonia japońskich muzyków. Grali tam tacy artyści jak saksofonista Sadao Watanabe czy trębacz Terumasa Hino. W odróżnieniu od nich nie chciał kopiować amerykańskiego jazzu, ale miał ambicję grania własnej, oryginalnej muzyki. Współpracował z takimi muzykami jak Bill Laswell, John Zorn, Fred Frith, Eugene Chadbourne czy Eraldo Bernocchi. Z Frithem, Henrym Kaiserem, Laswellem i innymi muzykami z nowojorskiej bohemy artystycznej stworzył efemeryczną, ale wpływową grupę Mad World Music. Jako wokalista wziął udział w nagraniu popularnego albumu „Future Shock” Herbie’ego Hancocka przesyconego rytmami funky i nowoczesną wówczas elektroniką.

W późniejszym okresie nawiązał współpracę z muzykami europejskiej sceny awangardowej, takimi jak brytyjski gitarzysta Derek Bailey czy holenderski perkusista Han Bennink. W latach 90. nawiązał współpracę z niemieckim saksofonistą Peterem Brötzmannem – wraz z basistą Williamem Parkerem i perkusistą Hamidem Drakiem stworzyli kwartet Die Like A Dog, przez krytykę uznany za jeden z najważniejszych zespołów muzyki improwizowanej lat 90. Występował także w tentecie Brötzmanna. Wraz z gitarzystą Erraldo Bernocchim i basistą Billem Laswellem stworzył grupę Charged, z którą grał w Warszawie w 1999 r. Trzy lata później ponownie przyjechał do naszej stolicy, tym razem zamiast Laswella zagrał Jah Wobble a dodatkowo na scenie pojawili się perkusista Hamid Drake i DJ Olive.

Inną stroną twórczości Kondo były elektroniczne, ambientowe projekty inspirowane naturą, sztukami wizualnymi czy inspirującymi postaciami takimi jak Dalaj Lama. W takiej stylistyce współpracował m.in. z twórcą muzyki filmowej, japońskim pianistą Ryuichim Sakamotą, a także realizował się w solowych projektach. Do tych ostatnich należy seria występów Blow the Earth w takich miejscach jak podnóże Himalajów, pustynia Negew w Izraelu czy rozmaite lokalizacje w Japonii. Muzykę, którą tworzył na zasadzie swobodnej improwizacji, przesyconą elektroniką, w której również trąbka była generatorem elektronicznych dźwięków, określał jako formę medytacji.

Z takim właśnie, solowym projektem wystąpił w styczniu 2014 r. pod Świątynią Opatrzności Bożej na warszawskim Wilanowie, a jego muzyce towarzyszyły wówczas wizualizacje niemieckiego artysty Philippa Geista. Dwa lata później zagrał podobną, bardzo elektroniczną i medytacyjną muzykę w Mózgu Warszawa w towarzystwie polskiego artysty Marka Chołoniewskiego. Wziął też udział w koncertach z okazji 75. urodzin Petera Brötzmanna w stołecznym klubie Pardon, To Tu, które odbywały się w marcu 2016, wraz z takimi luminarzami awangardy jak Alex von Schlippenbach, Han Bennink, Jason Adasiewicz, Steve Noble czy John Edwards. Żył 71 lat.

Marek RomańskiZobacz również

Andrzej Marchewka

Trębacz Andrzej Marchewka, lider Beale Street Bandu, zmarł 27 sierpnia 2021 roku.  Więcej >>>

Bill Ramsey

Legendarny amerykański wokalista zmarł 2 lipca 2021 roku w Hamburgu. Więcej >>>

Bogusław Skawina

Znakomity trębacz, przed laty członek Silesian Jazz Quartetu, zmarł w Opolu 9 czerwca 2021… Więcej >>>

Rick Laird

Brytyjski basista, muzyk legendarnej Mahavishnu Orchestra, zmarł 4 lipca 2021.  Więcej >>>

  MKIDN      stoart       stoart       stoart     psj      ejm
Dokument bez tytułu